Kreveti ceviche

Valmistamisaeg: 15 min
Küpsetamise aeg
: 30 min
Kokku kuluv aeg
: 45 min

Koostisained

Valmistamisõpetus

  1. Pese laimid, poolita ja pressi välja laimimahl.
  2. Lisa sool, tükeldatud tšilli pipar, hakitud koriander ning avokaado ja tekiila. Kui segu tundub liiga hapu, lisa tasakaalustamiseks veidi extra virgin oliiviõli.
  3. Sega sisse puhastatud krevetid ja sega.
  4. Lase seista umbes 25-30 minutit või kuni krevetid on tõmbunud kergelt roosakaks. Liiga kaua segus seisnud krevetid muutuvad jahuseks.
  5. Serveeri nachodega.

Kreveti ceviche

Kreveti ceviche on särtsakas ja värskendav eelroog, mis toob meieni Mehhiko päikese ja mereannid oma parimal kujul. See eksootiline roog ühendab endas krevettide delikaatse maitse, tsitruseliste värskuse ja tekiila vürtsika särtsu. Antud kooslus on midagi erilist, sest iga amps algatab suus ühe korraliku fiesta.

Ceviche on traditsiooniline Ladina-Ameerika roog, mille juured ulatuvad Peruu rannikuäärsetesse piirkondadesse. Legend räägib, et ceviche sündis Inkade impeeriumi ajal, kus kohalikud kalurid valmistasid värskelt püütud kalast ja mereandidest tsitruselises marinaadis maitsvaid roogasid. Aja jooksul levis ceviche kogu Ladina-Ameerikas, iga riik lisas oma isikupära ja maitseid. Tänapäeval on ceviche populaarne kogu maailmas, pakkudes värskeid ja elavaid maitseid.

Tekiila lisamine annab sellele klassikalisele roale uue mõõtme. Tequila toob esile krevettide magususe ja tsitruselised noodid, lisades samal ajal kerge vürtsikuse ja sügavuse. Selle retsepti saladus peitub kvaliteetses tekiilas ja värsketes koostisosades, mis koos loovad unustamatu maitseelamuse. Selleks, et roog tuleks sama hea nagu Retseptisahtli peakokal Margitil, tuleb kasutada samasuguseid tooteid. Margit kasutas oma roas Don Roberto tekiilat.

See on ideaalne roog neile, kes otsivad värsket ja särtsakat eelrooga. Visuaalselt kaunis ja maitselt rikkalik ceviche sobib suurepäraselt igale peolauale või suvisele grillõhtule. Proovi seda hõrgutist koos pere ja sõpradega ning loo meeldejäävaid kulinaarseid hetki.

Gin & toonik kook

Valmistamisaeg: 35 min
Küpsetamise aeg: 50 min
Kokku kuluv aeg
: 1 h 15 min

Koostisained

Valmistamisõpetus

  1. Eelkuumuta ahi 180 °C / pöördõhuga 160 °C
  2. Vahusta või ja suhkur kuni segu on kohev. Seejärel lisa pidevalt vahustades ükshaaval munad.
  3. Lisa jahu ja küpsetuspulber.
  4. Lisa džinn, toonik ja laimimahl.
  5. Sega kõik korralikult läbi ja vala küpsetuspaberiga vooderdatud vormi.
  6. Küpseta ahju keskel 45–50 min või kuni tikuga kooki torgates tuleb tikk puhtalt välja.
  7. Tõsta kook jahtuma ja valmista glasuur.
  8. Glasuuri valmistamiseks vala tuhksuhkrusse toonik ja laimimahl ning sega see korralikult läbi. Glasuur ei tohi olla liiga vedel ega ka liiga paks.
  9. Vala glasuur koogile, kaunista laimiviiludega ning serveeri.

Gin & toonik kook

Paljud kokteilisõbrad naudivad populaarse kokteili gin & tooniku eri variatsoone ja kombinatsioone. Mis saab siis, kui traditsioonilisest rüüpest saab hõrk dessert? Retseptisahtli peakokk Margit otsustas joogimaailmast tuntud maitsed viia üle magustoidumaailma – valmis mahlane gin & toonik kook.

Gin & toonik kook sisaldab džinni ja toonikut originaalkujul, meie retseptis ei ole kasutatud tinktuure või siirupeid. Ei tasu karta, et džinni mõrkjas maitse koogis kuidagi domineerima hakkab – teised koostisosad toovad esile koogi magusa maitse. Samas ei ole magus maitse liiga esiletükkiv ning tuhksuhkruglasuuris kasutatud toonik ja laimimahl teevad ka maitset mahedamaks. Gin & toonik kook on mahlane ja pehme tekstuuriga.

Meie gin & toonik kook on valmistatud Sadama Turulut soetatud Panda džinniga. See Belgias valmistatud ja auhindadega pärjatud orgaaniline džinn on esimene džinn maailmas, mille koostises on kasutatud litšisid ehk hiina ploome. Maitset täiendavad kirss, apelsinikoor, basiilik, rosmariin, tähtaniis, kadakamarjad ning Saksamaa ja Belgia piiril asuvast Hautes Fagnes aladelt pärit destilleeritud vesi.

Gin & toonik kook sobib suurepäraseks magustoiduks kokteilipeole, olles ise justkui üks värskendavatest kokteilidest. See on äge retsept, mis pakub põnevat jututeemat kõikides seltskondades, kus seda kooki serveerid.

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.

Itaalia mandliküpsis

Koostisained

Valmistamisõpetus

  1. Eelsoojenda ahi 190 ℃.
  2. Sega kokku kuivad koostisosad.
  3. Vahusta munavalged suhkruga tugevaks vahuks.
  4. Sega grappa ja mesi.
  5. Sega ettevaatlikult kuivainesegu munavalgega ja lisa mee ning grappa segu.
  6. Raputa taldrikule mandlilaastud.
  7. Tee kahe teelusikaga väikesed tainapallid ja keeruta neid mandlilaastudes.
  8. Aseta pallikesed küpsetuspaberile nii, et neil oleks väikesed vahed.
  9. Küpseta eelkuumutatud ahjus 13-15 min või kuni kuldpruunid. Igaks juhuks vaata peale 10 min küpsemist ega pähkel kõrbema ei hakka.
  10. Soovi korral raputa peale tuhksuhkrut ja serveeri nagu itaallased cafe correttoga ehk espresso, millesse on lisatud veidi grappat.

Itaalia mandliküpsis

Soovid rahulikku nädalavahetust, mis laeks patareisid ning täidaks hinge? Valmista Itaalia mandliküpsiseid! Kusjuures see on teaduslikult tõestatud, et küpsetamine parandab meeleolu ning vallandab endorfiine. Isegi kui see ei osutu Instagrami kõlbulikuks loominguks, leidis British Journal of Occupational Therapy, et küpsetamine suurendab enesekindlust ja annab saavutustunde. Niisiis tegi Retseptisahtli peakokk Margit käed jahuseks ning küpsetas kõigile Itaalia mandliküpsiseid.

Mandliküpsiste ajalugu on tihedalt seotud vahemere piirkonnaga, eriti Itaaliaga. Mandlid on Vahemere piirkonnas kasvanud tuhandeid aastaid, ja nendest valmistatud maiustused on olnud oluline osa kohalikust kultuurist. Mandlite populaarsus tulenes nende rikkalikust maitsest ja toitainete rikkusest. Tänapäeval on mandliküpsised muutunud rahvusvaheliselt tuntuks maiustuseks. Neil on erinevaid variatsioone, sealhulgas gluteenivabad ja veganversioonid. Mandliküpsised on leidnud tee paljudesse köökidesse üle maailma, kohandudes vastavalt kohalikele maitsetele ja toidutrendidele. Mandliküpsised on muutunud mitte ainult traditsiooniliseks osaks Vahemere köögist, vaid ka globaalseks fenomeniks, rõõmustades maiustajaid oma rikkaliku maitse ja krõbeda tekstuuri poolest.

Viisime oma retsepti uuele tasemele kasutades meie enda maaletoodatavat grappat, mis on Itaalia päritolu viinamarjamahlast või -koorest valmistatud viin. See lisas küpsetistele sügavuse ja uue huvitava maitseomaduse, mida ei kohta igapäev. Küll aga tasub olla ettevaatlik, kuna grappa on tugev jook ning võib kergesti ülejäänud maitsetest üle domineerida.

Itaalia mandliküpsis sobib nii peolauale kui argipäeva õhtu naudinguks. Küpsised säilivad hästi ning neid võib vaikselt nosida kasvõi terve nädal. Pealegi on küpsetamine üks paljudest võimalustest, mis võib aidata luua tasakaalu ja positiivseid emotsioone elus. Rahulik nädalavahetus, mudides taigent, kõlab ju imeliselt.

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.

Cava tassikoogid

Tassikoogi koostisained

12tk

Cava kontsentraadi koostisained

Cava võikreemi koostisained

Valmistamisõpetus

  1. Cava kontsentraadi valmistamiseks vala Cava potti ja keeda keskmisel temperatuuril. Kui Cava on keema läinud võta veidi kuumust vähemaks ja keeda kuniks joogist on jäänud alles umbes pool. See võtab aega kuskil 15 minutit. Lase jahtuda! Sest kuuma Cavaga ei saa teha võikreemi.
  2.  Tassikookide valmistamiseks eelsoojenda ahi 180 ℃.
  3. Sega ühes kausis kuivained ja teises kausis vedelikud ning muna.
  4. Sega kuivained vedelikega.
  5. Vala tainas vormidesse umbes 2/3 peale ja jäta kerkimiseks ruumi.
  6. Küpseta kooke 15-20 minutit või kuni tikk kuivalt välja tuleb.
  7. Lase kookidel täielikult jahtuda.
  8. Cava kreemi valmistamiseks pane või vahustusnõusse ja lisa peedipulber, tuhksuhkur ja vanillisuhkur. 
  9. Juhul kui kasutad peedimahla, siis lisa see peale suhkru ja või kokku segamist, lisa ka cava kontsentraat supilusika haaval ja mikserda kiirema programmiga kuni kreem on korralikult vahus.
  10. Lase kookidel enne serveerimist veidi tõmmata.

Cava tassikoogid

Kas oled kunagi mõelnud, kust pärineb see väike, ilus ja nunnu tassikoogike? Retseptisahtli peakokk Margit otsustas, et uurib tassikoogi ajalugu lähemalt ning üllatab kõiki millegi erilisega. Seekord valmisid köögis Cava tassikoogid.

Kuigi koogid on olnud meiega juba sajandeid, ilmus tassikoogi kontseptsioon esimest korda 19. sajandil Ameerikas. Amelia Simmons kirjutas väikestest kookidest oma raamatus American Cookery” juba 1796 aastal. See-eest sõna tassikook e. cupcake ilmus alles 1828 aastal, kui Eliza Leslie avaldas oma kokaraamatu nimega Receipt”, kus oli kirjas esimese tassikoogi retsept. Kui kontseptsioon sai populaarseks, said tassikoogid nii kodu- kui ka kommertspagarite seas populaarseks. Tassikoogid võeti kaubanduses esmakordselt kasutusele 1919. aastal Ameerika pagaritööstusettevõtte “Hostess” poolt. Õrn välimus, väike suurus ja tasakaalustatud kuju tegid sellest ökonoomse küpsetise nii pagaritele kui ka tarbijatele. Tänapäeval armastavad tassikooke nii lapsed kui täiskasvanud ning neid saab jagada ja kinkida, mis muudab selle retsepti perfektseks sõbrapäeva kingituseks.

Kasutasime oma retseptis Sadama Turult ostetud Cavat. Selle õrn maitse ja meeldiv aroom muudab retsepti ülimalt huvitavaks. Lisaks sellele saab Cavat kasutada ka näiteks kana küpsetamisel. Joogi happelisus muudab liha mõnusalt pehmeks ja mahlaseks, nii et külasta Sadama Turu kauplust ning proovi kokata kasutades Cava vahuveini. See on revolutsiooniline!

Cava tassikoogid on nunnud ja maitsvad, lisaks sellele on neid ülimalt lihtne valmistada. Peaaegu, et alati võib tunda rõõmu, kuna retsept õnnestus perfektselt. Nagu eelpool mainitud, siis retsept sobib tänavuseks sõbrapäeva üllatuseks. Olgu see viisakas õhtusöök, mis kulmineerub magustoiduga või lihtsalt armas kingitus kallimale.

Šokolaadi mousse

Valmistamisaeg: 20 minKüpsetamise aeg: 10 minKokku kuluv aeg: 6 h 30 min

Koostisained

8-le

Valmistamisõpetus

  1. Sulata šokolaad veevannil.
  2. Vahusta vahukoor suhkruga, sega toasoe toorjuust ning lisa viin ja Baileys.
  3. Lisa kakao ja sulatatud šokolaad, sega kõik korralikult läbi.
  4. Tõsta kaussidesse, kata toidukilega ja pane kaheks tunniks külmikusse. Magustoidud võib valmistada ka eelmisel õhtul.
  5. Kaunista värskete marjadega ja serveeri.

Šokolaadi mousse

Mõeldes meie väärika vabariigi lähenevale 105. juubelile valmistasime Retseptisahtli köögis pidulauale ühe maitsva ja peene magustoidu, mida kõrge jalaga klaasist hõbelusikaga väikeste ampsude kaupa mekkida. Selleks magustoiduga on kreemine ja pehme šokolaadi mousse.

Šokolaadi mousse alguse Prantsusmaalt 19. sajandi lõpus. Esimene registreeritud šokolaadi mousse’i retsept ilmus 1892. aastal prantsuse koka Charles Ranhoferi kokaraamatus.

Magustoit muutus aga populaarseks alles 1930. ja 1940. aastatel, kui seda serveeriti Prantsuse tipprestoranides ja luksuslike ookeanilaevade menüüdes. Selle aja jooksul täiustati retsepti ning see muutus kergemaks ja õhulisemaks, osaliselt tänu elektrilise segisti leiutamisele. Šokolaadi mousse kogus populaarsust kogu 20. sajandi jooksul ja on nüüdseks klassikaline magustoit, mida nauditakse kogu maailmas. Tänapäeval on retseptist palju variante, sealhulgas vegan- ja piimavabad versioonid, kuid põhilised koostisosad on jäänud samaks: šokolaad, munad, suhkur ja vahukoor või munavalge.

Väikse, kuid olulise lisandina kasutasime meie oma šokolaadi mousse’s Tulivesi viina, et täiustada mousse’i maitset kõrvalnüansiga. Miks kasutasime just Tulivesi viina? Sest Tulivesi on hõbefiltreeritud premium-klassi viin, milles kohtuvad traditsioon ja moodsa tootmistehnika kvaliteet. Tulivesi viina tehakse otsast lõpuni käsitööna ja väikeste limiteeritud partiidena. Maitse poolest on Tulivesi viin puhta ja pehme maitsega, mis tekib tänu vene viinameistritelt saadud retseptile.

Peale traditsioonilise kiluvõileiva ja korraliku prae söömist võib ju sel aastal presidendi kõnet kuulates mekkida hoopis šokolaadi mousse’i. Tegelikult ei pea mousse’i valmistama vaid vabariigi aastapäevaks, see võib vabalt olla ka preemia peale pikka ja väsitavat argipäeva.

Karamelli-pähkli korvikesed

Valmistamisaeg: 20 minKüpsetamise aeg: 12 minKokku kuluv aeg: 35 min

Koostisained

Karamellikastme koostisained

Valmistamisõpetus

  1. Eelsoojenda ahi 180 kraadini.
  2. Määri vorm toasooja võiga ja raputa peale veidi jahu (koputa põhjale ,et eemaldada üleliigne jahu).
  3. Jaga muretaigen 12-ks (juhul kui kasutad muffinivormi).
  4. Vooderda vormid muretaignaga ja vala sisse pähklisegu, küpseta 10-12 minutit või kuni korvikeste ääred on kuldpruunid.
  5. Tõsta korvikesed jahtuma.
  6. Eemalda korvikesed ettevaatlikult vormist. Vala peale karamellikaste ja lase veidi seista.
  7. Karamellikastme tegemiseks vala potti vesi ja suhkur ning kuumuta kuni suhkur on sulanud ja hakkab pruunistuma.
  8. Keera kuumus kinni, lisa kogu aeg segades võid ja osade kaupa vahukoort. Sega, kuni kaste on ühtlaseks segunenud.

Karamelli-pähkli korvikesed

Kellele ei meeldiks suhu pista üks mõnusalt magus karamelline pähkel, mida ümbritseb muretaigen, mis neid kahte tasakaalustab. Neid komponente sisaldavad korvikesed valmisid meie Retseptisahtli köögis.

Peale väsitavat tööpäeva võib tunduda, et pole ei jaksu ega aega, et endale veel maiustusi valmistama hakata. Karamelli-pähkli korvikeste võlu peitub selles, et need valmivad kiirelt ja vähese ettevalmistusega. Sellegipoolest maitsevad korvikesed, nagu oleks tulnud viie tärni restoranist.

Mis teeb meie korvikesed eriliseks, on pähklisegud, mida me kasutasime. Esimeseks on Kochi troopiline segu, mis annab korvikestele särtsaka troopilise maitse, kus lisaks pähklitele leiab erinevaid kuivatatud troopilisi vilju. Teiseks on Kochi energiasegu, kus lisaks pähklitele ja kuivatatud jõhvikatele, on lisatud erinevaid seemneid, mis teadupoolest on väga heaks energiaallikaks.

Kõigest nelja komponendiga – Kochi pähklisegude, karamellikastme ja mõnusalt võise muretaignaga valmisidki meie karamelli-pähkli korvikesed, mis peale väsitavat tööpäeva on täpselt paras amps lisaenergiaks, et päeva viimased toimetused ellu viia.

Pošeeritud pirn likööri ja kreemiga

Valmistamisaeg: 15 minKüpsetamise aeg: 35 minKokku kuluv aeg: 50 min

Koostisained

Kreemi koostisained

Valmistamisõpetus

  1. Vala vedelikud potti, lisa suhkur, vanilje ja kaneelikoor ning kuumuta.
  2. Pese ja koori pirnid nii, et sabad jäävad külge.
  3. Pane pirnid potti nii, et need oleks kaetud vedelikuga.
  4. Kuumuta pirne umbes 20-30 minutit või kuni pirnid on pehmed.
  5. Tõsta suure supilusikaga pirnid vedelikust välja.
  6. Soovi korral võid vedelikku veel kuumutada, kuni vesi on aurustunud ja vedelik on muutunud siirupiks ning kasutada seda magustoidul kastmena.
  7. Lase pirnidel jahtuda.
  8. Vahusta vahukoor, lisa mascarpone ning maitseained. 
  9. Serveeri koos jahutatud pirnidega. Kaunista pähklipuruga.

Pošeeritud pirn likööri ja kreemiga

Retseptisahtli köögis valmis järjekordne hõrgutis – pošeeritud pirn likööri ja kreemiga. Pošeeritud pirn on üks tõeline magustoitude klassika, see on tuntud oma elegantse välimuse ja õrna maitse poolest. Pošeeritud pirni valmistamisel kooritakse ja puhastatakse pirnid ning keedetakse suhkrusiirupis või veinis, millele on lisatud erinevaid maitseaineid nagu vanilli, kaneel või nelk. Pošeeritud pirn on suurepärane valik, kui soovid üllatada oma perekonda või külalisi elegantse ja stiilse magustoiduga.

Pošeeritud pirni populaarsus sai alguse 17. sajandil Prantsusmaal. Prantsuse kuninglikud kokad olid laialdaselt tuntud oma pošeerimisoskuste ja retseptide poolest. Magustoit oli eriti populaarne Prantsuse kuninglikus õukonnas, kus seda serveeriti sageli pidulikel bankettidel ja aristokraatide söömingutel. Kuninglikud kokad pöörasid erilist tähelepanu pošeeritud pirni täiustamisele, kasutades erinevaid maitseaineid, veinisorte ja suhkrusiirupeid, et saavutada erakordne maitseelamus. Võib öelda, et pošeeritud pirnil on kuninglik ja luksuslik staatus.  Prantsusmaalt levis pošeeritud pirni retsept kogu Euroopasse. 18. ja 19. sajandil sai retsept eriti kuulsaks Inglismaal, Saksamaal ja Itaalias, kus kohandati retsept vastavalt kohalikele koostisosadele.

Pošeeritud pirn likööri ja mandlitega valmis tänu Aldar Cash&Carry’le. Seekord kasutasime retseptis Koch Amaretto likööri, kusjuures liköör ise on samuti valmistatud mandlitest ja mandliõlist. Traditsiooniliselt on Amaretto magus ja kergelt mõrkjas, mis annab meie pošeeritud pirnile sügavuse ja omapärase maitse. Selleks, et mandlite maitset veelgi enam esile tõsta, kasutasime retseptis kaunistusena purustatud mandleid.

Pošeeritud pirn on püsinud populaarsena tänu oma õrnale maitsele ja kuninglikule esitlusele. See on magustoit, mis pakub mitmekülgset maitseelamust ning on inspireerinud ka teisi pošeeritud puuviljade retsepte. Pošeeritud pirn on läbinud aastasadade jooksul mitmeid muudatusi, kuid on säilitanud oma koha tippklassi restoranide menüüs ja gurmeeroogade maailmas.

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.

Lõhe peedi-gini marinaadis

Valmistamisaeg: 15 minKüpsetamise aeg: 12 hKokku kuluv aeg: 12 h 15 min

Koostisained

Valmistamisõpetus

  1. Puhasta lõhe luudest ja soomustest.
  2. Aseta lõhe sügavamasse nõusse ja nõruta gin supilusikaga kalale.  
  3. Raputa peale sool, suhkur ja pipar, lisa viilutatud keedupeet.
  4. Kata kala, kui on, siis lisa midagi raskuseks peale ja hoia külmikus min 12 tundi.

Lõhe peedi-gini marinaadis

Kalasõbrad, see on midagi teile! Retseptisahtli kokad on samuti suured kalafännid, seetõttu valmistasime lõhe peedi-gini marinaadis, mis juba kõlab vastupandamatult. Hõrgutis valmib vägagi lihtsalt ja suurema ettevalmistuseta, ainuke miinus on ooteaeg, sest lõhe peab vähemalt 12 tundi marineerima. Vastasel juhul ei ole tunda kala maitse kõrvalt gini kadakaselt mõrkjat alatooni ning peedi magusat lisanooti. See on midagi, mis lööb teie varasemad teadmised soolalõhest pea peale.

Lõhe on üks populaarsemaid kalaliike maailmas ning seda tarbitakse peaaegu igas kultuuris. Lisaks sellele, et see maitseb imeliselt on lõhel väga palju tervislikke omadusi. Näiteks leidub lõhes palju oomega-3-rasvhappeid, mida inimese keha ei suuda ise toota. Oomega-3-rasvhapped on olulised südame tervisele ning aju ja närvisüsteemi funktsioneerimisele. Samuti aitavad rasvhapped alandada kolesterooli taset ja reguleerida vererõhku. Lisaks oomega-3-rasvhapetele on lõhes veel palju olulisi aminohappeid, mis aitavad kaasa lihaste tervisele ja taastumisele.

Lisaks sellele sisaldab kala ka palju vitamiine ja mineraalaineid, sealhulgas A-, D- ja B-vitamiine, seleeni ning fosforit. Need toitained aitavad tugevdada immuunsüsteemi, hoida nahka ja juukseid tervena ning säilitada luude tugevust. Soovitatav on tarbida lõhe mitu korda nädalas. Oluline on siiski jälgida, et kala oleks kvaliteetne ja värske, eriti marineerimise puhul, sest kala peab seisma külmkapis vähemalt 12 tundi.

Just gin teeb sellest roast midagi imepärast, Retseptisahtli kokad kasutasid oma retseptis Kochi Vergi gini, mis on selle roa jaoks perfektne, sest on eriti tugeva kadaka maitsega. Tavaliselt arvatakse, et gin pärineb Inglismaalt, aga tegelikult leiutati see hoopis Hollandis, 17. sajandil. Kusjuures Briti armee sõdurid kasutasid gini, et võidelda malaaria vastu. Tuleb välja, et peedi-gini marinaad on igati kasulik ja maitsev.

Lõhe peedi-gini marinaadis sobib imeliselt röstsaia peale, samuti sobib see absoluutselt igale peolauale, sest selle välimus on glamuurne ja huvitav. Hommiku-, lõuna- või õhtusöök, see maitsev vahepala ei nõua õiget aega ega sündmust. Retseptisahtli kokad rõhutavad, et antud roog on rangelt soovituslik, üllatage ennast ja oma lähedasi selle imelise retseptiga.

Juustukook rummiste mandlitega

Valmistamisaeg: 5 hKüpsetamise aeg: 50 minKokku kuluv aeg: 5 h 50 min

Koostisained

Kastme koostisained

Valmistamisõpetus

  1. Eelkuumuta ahi 180℃ ilma pöördõhuta.
  2. Sulata või ja sega purustatud küpsistega.
  3. Pane ühtlase kihina lahtikäiva 22-23 cm läbimõõduga koogivormi põhja.
  4. Sega toasoe toorjuust suhkru, vaniljesuhkru, sidrunikoore ja sidrunimahlaga.
  5. Lisa ükshaaval munad ja siis sõelu sisse jahu.
  6. Langeta temperatuur 130-140℃ ja küpseta ahju keskel 45-50 minutit. Kui kook hakkab pruunistuma, keera temperatuuri veel vähemaks.
  7. Keera ahi kinni ja jahuta kook ahjus, ahjuuks võiks olla paari sentimeetri jagu avatud (pane nt pajakinnas ukse vahele).
  8. Kata jahtunud kook (vormis) toidukilega ja tõsta minimaalselt 4 tunniks või üleöö külmkappi.
  9. Kastme tegemiseks rösti mandlid.
  10. Lisa suhkur ja seejärel või ja vahukoor, sega kogu aeg, et ei tekiks tükke.
  11. Lisa Kochi rumm ja sega korralikult läbi ning keera kuumus ära. Jahtudes kaste pakseneb.
  12. Võta juustukook vormist välja ja vala jahtunud kaste koogile ja serveeri.

Juustukook rummiste mandlitega

Retseptisahtli köök kostitab nii soolase kui ka magusa toidu armastajaid. Seekord valmis meie köögis juustukook rummiste mandlitega. Rummile iseloomulik maitse ja aroom täiendavad imeliselt juustukoogi ja mandlite võrratuid maitseomadusi. Lisaks sellele annab rumm magustoidule sügavust ja pakub rikkaliku maitseelamust. Juustukook on armastatud üle kogu maailma ja sobib suurepäraselt nii hommikukohvi kõrvale kui ka õhtusöögi lõppu.

Juustukoogi ajalugu ulatub tagasi antiikaega, täpsemalt Vana-Kreekasse, kus kooki tunti nime all “plakous”. Siiski erines see pisut tänapäeval tuntud juustukoogist. Sellele ajastule oli kohane küpsetada juustukook kitsepiimast, nisujahust ja meest, mis tegid koogi tekstuuri tihkeks ja maitse hapukaks. Alles keskajal arenesid koogiretseptid edasi. Kuivatatud puuviljad, vürtsid ja suhkur on kõigest mõned näited, kuidas kooki täiustati.

16. Sajandil kogus magustoit kuulsust Prantsusmaal, kus seda tunti nime all “kustard au fromage”. Juustukoogi tegi eriliseks “fromage blanc” juust. Samuti levisid Prantsusmaal esimesed retseptiraamatud, mis sisaldasid juustukoogi retsepte. 18. Sajandil levis juustukook ka Põhja-Ameerikasse ja seda täiustati veelgi. Juustukoogi populaarsus on püsinud läbi aegade ja tänapäeval on see üks armastatumaid magustoite paljudes kultuurides.

Juustukook rummiste mandlitega valmis Kochi Vergi rummist ja mandlitest ning mandlilaastudest. Kõik on saadaval Aldar Cash & Carry’st. Vergi rumm on valmistatud kvaliteetsest Kariibi mere rummi piiritusest ning toote pakend on inspireeritud Kariibi mere kultuurist. Pakendit kaunistavad piraadid ja võluvad merineitsid ning iga pakendi tagaküljel on mõistatus, mis avardab rohkem tätoveerimise maailma. Aldar Cash & Carry’st leiab tooteid igale sündmusele ja olukorrale.

Juustukoogi retseptid võivad varieeruda sõltuvalt kultuurist ja piirkonnast, aga üks on kindel: selle rikkalik maitse ja kreemjas konsistents sulavad suus ning pakuvad meeliülendavat naudingut. Juustukook on tõeline klassika, mis on võitnud südamed oma ainulaadse maitse ja võluva välimusega. Meie südamed võitis see retsept juba esimesest ampsust.

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.

Glögi-ploomi purukook

Valmistamisaeg: 25 minKüpsetamise aeg: 25 minKokku kuluv aeg: 50 min

Koostisained

Valmistamisõpetus

  1. Pese ja puhasta ploomid kividest.
  2. Pane glögi keema ja lisa ploomid, keeda 5 minutit ja lisa tarretisesuhkur ning keeda veel 5 minutit.
  3. Lase jahtuda.
  4. Sega kokku kõik muretaigna komponendid. 
  5. Pane vormi põhja glögi-ploomi marmelaad.
  6. Puista peale muretaigen ja pane 180 kraadisesse eelsoojendatud ahju küpsema umbes 20-25 minutiks või kuni kuldpruun.
  7. Lase koogil jahtuda ja serveeri vanilje- või kaneelijäätisega.

Glögi-ploomi purukook

Esimene lumi on langenud ning Mariah Carey on naasemas suveunelt. Sedapuhku otsustas teha Retseptisahtli peakokk Margit algust jõuluste maitsetega. Päris pea ees jääauku ei hüppa ning seekord valmis parajalt kaneeline ning mõnusalt hapukas hõrgutis glögi-ploomi purukook.

Purukook on pärit Euroopast, õukonna kokad valmistasid seda juba keskajal. Esimesed tõendid purukookide valmistamisest pärinevad 16. sajandist. Purukoogi populaarsus levis kiiresti üle Euroopa. Erinevad riigid ja piirkonnad hakkasid arendama oma variante, kasutades kohalikke maitseid ja koostisosi. Põhjamaades sai purukoogist omamoodi rahvustoit, seda valmistati peamiselt jõuludel ning muudel talvistel pühadel. Kook koosnes lihtsatest koostisosadest, nagu või, jahu, suhkur ja vahel ka puuviljad või marjad.

Purukook sillutas oma teekonna ka Ameerikasse, tänu Euroopa immigrantidele. Retseptid kohandati vastavalt kohalikele maitsetele ja võimalustele. Tänapäeval on purukook säilitanud oma populaarsuse, seda on lihtne valmistada ning see maitseb kõigil.

Oma glögi-ploomi purukoogis kasutasime Cityalko That`s Neiss Glühwein glögi, mis tõstab selle roa hoopis teisele tasemele. Glögi ja ploomide segu töötab hoopis teistmoodi, kumbki ei mängi teisest üle, vaid mõlemad on täpselt tasakaalus. See on midagi, mida peaks vähemalt korra elus proovima!

Purukook on üks nendest klassikalistest küpsetistest, mis on säilitanud oma populaarsuse läbi aegade. Selle lihtsus ja võimalus kasutada erinevaid puuvilju ja maitseid teeb sellest armastatud roa paljude kodudes. Olgu selleks mõni peolaud või tavaline õhtusöök, purukook lisab mõnusale istumisele perfektse punkti.